info@cakircelik.com

+90 344 236 35 05

Hakkımızda

Anasayfa Kurumsal Hakkımızda

Hakkımızda

1984

Çakır ailesi 20 m2'lik bir bakır atölyesinde üretim hayatına ilk adımı attı. Çakırlar Turistik adıyla ilk fiziki adımı atan aile bakır mutfak eşyası ve ihracata yönelik bakır süs eşyası imalatında ustalık mahareti ile yol almaya başladı. Bakır işlemeciliğinin fabrikasyon üretimin yetersiz olduğu konularda, el işçiliği ve zanaatkârlık Çakır ailesinin fark yaratan özelliği oldu.

1991

Teknoloji ve üretim kapasitesi olarak genişleyen bakır atölyesinin yanı sıra, çelik mutfak eşyaları sektöründe de kendine yer açmak isteyen Çakır ailesi, Çakır Çelik adıyla helke, satır (taşıma kabı) ve muhtelif mutfak gereçleri ile yeni üretim yerinde faaliyetine başladı.

1995

Ürün gamının genişlemesi Çakır Çelik ailesini üretim kapasitesi odaklı yaklaşımdan kurumsal yapılanmaya doğru yöneltti. Kümelenme ve üretim teknolojisi farklılıklarını ayrıştırarak uzmanlaşma prensibi ile çok ortaklı olarak ikinci şubesini çelik mutfak eşyaları sektöründeki yarışa dâhil etti. Çakır 2 işletmesi süzek, sini, tas ve tabak gibi küçük ebatlı çelik ürünlerde Çakır Çelik işletmesi ise satır, motifli leğen gibi büyük ebatlı ürünlerde sektöre yön veren işletmeler haline geldi.

2000

Bölgenin seçkin yönetici, üretici ve usta kadrosunu bir araya getirerek Pırlanta Metal kuruldu. Pırlanta Metal kapsül tabanlı çelik çaydanlık üretimi ile sektöre girerek, yönetim ve üretim stratejisi farkıyla bir kaç senede dikkate değer pazar payına sahip işletmeler arasında yerini aldı.

2002

Çakırlar turistik ilk ihracatını Almanya’ya gerçekleştirdi. Daha sonraki süreçte Çakır Çelik, Pırlanta Metal, Çakır 2 ve Çakırlar turistik işbirliği ile kısa zamanda 4 farklı ülkeye ulaşıldı.

2004

Pırlanta Metal kapsül tabanlı çelik tencere, güveç ve omlet setleri üretimine başladı.

2007

Çakır Çelik işletmesi, Çakır Mutfak Eşyaları olarak değişen ve yenilenen adı ile elektrikli ürünlerin üretimine başladı ve ilk endüstriyel çay otomatını üretti. İki yıl içerisinde üretim hattına 6 model daha ekledi. Çay otomatı, otel tipi su ısıtıcıları, çorba kazanı ve benmari kabı üretimilerinde sektörün iddialı isimleri arasında yerini aldı.

2010

Pırlanta Metal genişleyen çaydanlık ve tencere modellerine yanı sıra düdüklü tencere üretimine başladı.

2016

Çakır Mutfak Eşyaları işletmesi kapsül tabanlı ürün tesislerinde ki üretim kapasitesinin tamamını endüstriyel elektrikli ürünler ve elektronik mutfak eşyaları tesislerine aktararak ürün çeşitliliğini ve hedef kitle kapasitesini bir üst seviyeye taşımıştır.

2018

Çakır Mutfak Eşyaları kendi kaynaklarını kullanarak şirket bünyesine online satış platformunu ekleyerek hem kendi ürünlerini çağın ticaret platformuna taşımış, hem bölgesindeki satıcıların doğrudan nihai tüketiciye erişimi imkanı vermiş hem de bayilerin kendi mağazalarının online platformda yer almalarını sağlamıştır.